Minecraft
More Images
Follow GRAFİKLER:Kötü
OYNANABİLİRLİK:Yüksek
TÜR:Macera,Yaratma
DİL:Her Türlü
YAYINCI:Majong

Minecraft

Site Score
8.2
Good: Hayal gücünüzü kullanarak harikalar yaratabilirsiniz.
Bad: Grafikler pek iyi ama zevki budur
User Score
8.5
(44 votes)
Click to vote
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.5/10 (44 votes cast)

Yaratıcılığın ve özgürlüğün üst düzeyde olduğu bir oyunda grafikleri kimsenin umursamayacağının en iyi göstergesi.
minecraft_wallpaper_1_by_andrey_s-d32xbih1
Minecraft belki de şimdiye kadar piyasaya çıkmış olan oyunlar arasında tarif edilebilmesi en zor oyundur. “Rastgele üretilmiş bir dünyada kendi evini barkını yaratıp yaşamaya çalışıyorsun” diye basitçe izah edilebilecek olsa da bu tanım genellikle “ee yani?” soruyusla geri püskürtülür. Bu açıdan Minecraft’ı oynamayan tam anlamıyla anlayamaz desek yanlış olmaz.

Oyun bir bakıma taş devri ortamını yaşamanıza olanak veriyor desek yalan olmaz. Tamamen rastgele üretilmiş ve etrafta neler olduğunu pek bilmeyen bir oyuncunun oyunun rastgele bir yerine atılmasıyla başlıyor. Etrafınız hiç de yabancı gelmeyen dağlar, ovalar, sahiller ve denizlerle doluyken siz de ağaç kırmaya yetecek güçteki yumruklarınız ve yaratıcılık duygunuzla baş başa oyuna başlıyorsunuz. Oyunda yapabilecekleriniz ve hedefleriniz ise tamamen size kalmış.

Oyuna örnek bir başlangıcı tarif etmek gerekirse ilk bilmeniz gereken şey etrafta gördüğünüz her kübün kırılabilecek size hammadde olarak hizmet edebileceği. İlk etapta çıplak ellerinizle kırdığınız bir ağaçtan aldığınız tahtalar ile zanaat ve mimarlık kariyerinize başlayabilirsiniz. Karakter menüsündeki craft (hammaddeleri kullanarak yeni bir şeyler üretmenize olanak sunan) kısmından bu tahtaları keresteye çevirebilmek mümkün. Sonrasında da bu keresteler ile ister evinizin ilk duvarlarını oluşturabilir, isterseniz de üreteceğiniz yeni alet edevatlara hammadde olarak kullanabilirsiniz. Keresteleri de bir daha craft menüsüne koyarak tahta çubuklar elde etmek mümkün. Ya da 2×2 boyutundaki craft alanının her boşluğuna kereste koyarak daha geniş ve detaylı eşyalar üretmenize olanak sunacak olan bir kutuyu oluşturabilirsiniz.

Oyunun kalbi bu kutudur desek yalan olmaz. 3×3 craft alanı sunan bu kutu ile kullanacağınız maddeler ve yerleştirme varyasyonları ile kazmadan TNT’ye kadar onlarca farklı alete erişebilirsiniz. İlk olarak üst sırayı tamamen doldurup alt 2 satırın da ortasındaki kutulara da tahta çubuklar koyarak bir kazma yapmanız, evinizin inşaat süresini hızlandırabilir. Bu kazma ile taşları hızlıca kırabilirsiniz. Ancak tahtadan yapılan bir kazmanın son derece dayanıklı olmayacağı da aşikar. Bu yüzden üst satıra kazdığınız taşları koyup alt ortaya da tahta çubuklar koyarak daha dayanıklı bir kazma yaparak kazma sürecini hızlandırmanız mümkün.

Kazmanızla dağın kalbine doğru hızlıca taşları kazıp toplayarak ilerlediniz. Artık sıra evinizin ilk adımlarını atmada. Bu taşları kullanarak oluşturacağınız evin tasarımı tamamen size kalmış. İsterseniz mütevazi 2 oda 1 salon bir kulübe yapabileceğiniz gibi isterseniz de devasa ve absürt tasarımlı bir şato dikebilirsiniz. İsterseniz zamanla bu şatonuzu geliştirerek haritanın her yanına yayılabilirsiniz. Ne de olsa harita siz etrafta koşuşturdukça genişleyerek rastgele oluşturuluyor. Bu yüzden sınırsız bir dünyanın özgürlüğünü çıkarabilirsiniz.

Oyunda oluşturabileceğiniz birçok enteresan nesne için farklı materyaller bulunuyor. Örneğin cam yapmak TNT yapmak istiyorsanız sülfür ve kuma ihtiyacınız var. Ya da meşaleler için kömür ve tahta çubuk bulmanız lazım. Bunun gibi sıra dışı materyaller için madende fazladan birkaç kazma darbesi daha bularak diplere doğru inmeniz gerekebilir. Ancak unutmamak gerekir ki yerin dibine doğru inerken bir anda bir mağaraya düşebilir ve hatta lavların içinde yanarak acı dolu bir ölümü de tadabilirsiniz.

Netten oynanmak üzerine tasarlanmış olan oyunun 2 farklı modu var. Creative modu seçerseniz çantanız her çeşit materyalden sonsuz sayıda dolu olarak oyuna başlıyorsunuz ve sadece hayalinizdeki yapıyı yapabilmeye odaklanarak kendinizi mimariye veriyorsunuz. Kafanızdaki projeyi gerçekleştirirken de kimse gelip sizi rahatsız etmiyor ya da gerekli malzemeyi toplamak için gidip maden kazmak zorunda kalmazsınız.

Survival mod ise çok daha heyecanlı. Survival modu seçerseniz de tek yapmanız gereken şey hayatta kalkmak. Etraf ilginç ve saldırgan yaratıklara da ev sahipliği yapmaya başlayacak. Eğer yer yüzündeyseniz ve hava kararmaya başlamışsa hemen koşup evinize girmenizde fayda var, tabi gece olunca ortalıkta dolaşmaya başlayan nahoş yaratıklarla savaşmak istemiyorsanız. Tabi bunun için de önce ufak da olsa bir ev yapmış olmanız lazım. Ayrıca evinizde de birkaç adet meşale bulunması da sizin avantajınıza olur, çünkü yaratıklar sadece karanlıkta spawn oluyorlar.

Minecraft, bir alternatif dünya simülatörü desek yanlış olmaz. Ayrıca oyunun 50 MB’dan düşük boyutundan da bahsetmekte fayda var. Önünüzdeki tek şey ise çalışma azminiz ve yaratıcılığınız. Oyuncularına bu kadar geniş ve özgür bir alan sunan oyun da bu yüzden yakın zamanın en hızlı gelişen ve oyuncu sayısını arttıran bağımsız oyunu olarak tarihe geçmeye hazırlanıyor.

Oyunun oynanışı

Minecraft’ın iki tane oyun biçimi vardır. Bunlardan biri 18.11.2011 tarihinde çıkan tam sürüm (Minecraft 1.0.0) ve internet üzerinden oynanabilen Classic mode’dur. Her ikisinin de tek ve çoklu oyunculu oynanma seçeneği vardır. Bütün oyun tipleri online oyunda kullanılabilir.
1. Classic, size oyunun sadece inşa için gerekli olan bloklarından sınırsız sayıda sunar. (güncellenmeyecek ve tarayıcı ortamında)
2. Tam Sürümde ise dört adet oyun tipi bulunur;
Hayatta Kalma (survival) modunda iken hayatta kalmak için yaratıklarla savaşabilir, birçok çeşit el yapımı eşya yapabilir, yaptığınız silahları veya aletleri büyüleyebilirsiniz. Tam Sürümde bloklar sınırlı sayılabilir, ancak dünya sonsuz olduğu için hiçbir blok sınırlı sayıda değildir.
Hardcore (zorlayıcı) modu ise normal survival kuralları geçerlidir fakat bu modda herhangi bir şekilde öldüğünüz takdirde dünyanız yok olur ve baştan başlarsınız.
Yaratıcı (creative) modu ise oyunda karşılaşabileceğiniz her tür malzemeyi kullanarak Classic gibi can veya açlık gibi sınırları ve tecrübe seviyesi olmadan kendi tasarımlarınızı oluşturabilmenizi sağlar. Creative modunda uçabilir ve her tür bloğu anında kırabilirsiniz (bedrock dahil).
Macera (Adventure) modu ile oyunda hiçbirşeyi kıramazsınız. Bunun sebebi Adventure Türkçe karşılığı olan macera olmasıdır yani bu modla macera yaşarsınız. İnternette bir sürü Adventure Map bulabilirsiniz. Adventure Map te Survival da olduğu gibi can ve açlık barları vardır.
Minecraft oyunundaki yaratıklardan biri olan Enderman, oyunun Beta 1.8 PreRelase 1 adlı güncellemesinde gelmiştir. Endermanın gözlerine bakarsanız size saldırır. Eğer başınıza balkabağı geçirirseniz size saldırmaz. Işınlanabilme özelliği vardır ancak onunla savaşırken bacaklarına vurursanız ışınlanamaz. Onu öldürürseniz enderpearl düşürür. Enderpearlın türkçesi Ender İncisi idir. Enderpearlın özelliği ise fırlatılırsa düştüğü yere sizi ışınlamasıdır.

Yaratıklar
Enderman:Işınlanma özelliğine sahip bir yaratıktır. Eğer suya değerse canı azalır (hasar alır) ve ışınlanır. Öldürürseniz ender pearl düşürür. Ender Pearlın Türkçesi Ender İncisi idir. Ender pearlın özelliği ise fırlatılırsa düştüğü yere sizi ışınlamasıdır; fakat dikkat edin, 2,5 kalp hasar alırsınız.[1] Eğer ender incisini ender eyes yaparsanız fırlatınca gittiği yeri takip edin bir portal bulacaksınız. bu portala ender gözlerini koyun. Portalın içine atlayınca sizi ende götürür.
Ender Ejderhası:Sadece End’de doğar, sadece bir tane vardır ve ölünce yeniden doğmaz.
Creeper:Genelde oyuncuların en gıcık olduğu yaratıktır. Sizi görürse yanınıza sinsice gelir ve patlar. Öldürürseniz barut düşürür. Eğer skeletonlar tarafından öldürülürse müzik cd si düşürürler.[2] Spider:Örümcektir, öldürürseniz ağ düşürür. Mağara örümcekleri ısırınca size zehir verir, bu zehir size 7-15 saniye zarar verir.[3] Skeleton:iskelettir size ok atar, bazıları örümceklere biner. Öldürünce kemik düşürürler, bu kemikten kemik tozu yapıp ürünleri çabuk alabilir yada kurtları evcilleştirebilirsiniz. Ayrıca bu yaratıklar ok düşürür, bu okları yay ile birlikte kullanabilirsiniz. Çok nadiren, iskeletler yay düşürür, ama bunlar hasarlı yaylardır. Ayrıca güneş ışığından etkilenirler, canları azalır.[4] Golem:Oyuncuların yaptığı bir yaratıktır. Demir bloğu ve balkabağından yapılır. Düşman yaratıklara saldırır ve çok güçlüdür.
Zombi:Sadece geceleri çıkar. Öldürüseniz çürük et düşürür. Bazıları zırh takar ve köylüleri ısırınca köylüler zombi olur. İskeletler gibi, onlar da güneş ışığından etkilenirler.[5] Snow Golem : 2 kar bloğu ve üstüne balkabağı koyunca oluşur. Yaratıklara kartopu atar ve üzerinden geçtiği yerleri karla kaplatır. 4 canı (2 kalp puanı) vardır ve yaratıklara zarar vermez; ender dragon ve blaze dışında.[6] Blaze:Netherde yaşar size alev atarak saldırır.Nether’in koruyucularıdır.
Zombie Pigman:Nether’de yaşar saldırırsanız başka zombidomuzadamlarda size saldırır.Öldürünce çürük et düşürür
Yaratıklar bazı güncellemeler ile artmaktadır.

Minecraft, 8.5 out of 10 based on 44 ratings

Daha önceki yazımız olan Forsaken World Görseller başlıklı makalemizde forsaken görsel, forsaken-world-gorseller ve world resimler hakkında bilgiler verilmektedir.

Samed


İletişim: samed@oyunblog.org

1 Comment

 1. Deneyimli oyuncu
  24 Haziran 2013, 18:49:49

  çok yaratıcı ve güzel bir oyun

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Leave a Reply

Rate This Item

Minecraft, 8.5 out of 10 based on 44 ratings

Daha önceki yazımız olan Minecraft başlıklı makalemizde Aksiyon, aksiyon oyunları ve godfather hakkında bilgiler verilmektedir.

Oyunu Öğrenebileceğiniz Bir Rehber Videosu
Ege’ye Selamlar

Minecraft, 8.5 out of 10 based on 44 ratings

Daha önceki yazımız olan Minecraft başlıklı makalemizde Aksiyon, aksiyon oyunları ve godfather hakkında bilgiler verilmektedir.

%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla