Çavdar Ekmeği Kaç Kalori?

Çavdar Ekmeği 55 Kaloridir.

Çavdar ekmeği köy değirmenlerinde öğütülerek un elde edilir.Kepek kısmı ayrılmadığından B vitamini ve madenler yönünden zengindir. “alıntı – Ancak, kepeğin çok olması, ekmeğin kabarma yeteneğini azalttığından iç kısmı pişmemiş görünümündedir ve nem oranı fazla olduğundan çabuk küflenebilir. Ayrıca, kepeğin çok oluşu, insan sağlığı için önemli olan kalsiyum, demir ve çinkonun kullanım oranım azaltır. -”

Piyasada satılan çavdar ekmeği genellikle üçte iki çavdar unu, üçte bir buğday unukatılarak yapılır. Böylece, ekmekte kepek biraz azaltılmış ve kabarma daha iyi olduğundan kalsiyum, demir ve çinkoya olan olumsuz etkisi azalır. Bu ekmekler, özellikle, kabızlıktan yakınanlar için yararlıdır. Ayrıca, yetişkin şeker hastalarına, kan şekerini hızlı yükseltmediği için önerilir. Yine kanla-lannda kolesterol yüksek olanlar için uygun bir ekmek türüdür.
Piyasada “kepek ekmeği” adıyla satılan ekmek, kepeği alınmış buğday ununa kepek eklenerek yapılır. Bu ekmek de çavdar ekmeğine benzer. Aynı şekilde barsak hareketlerinin azlığından oluşan kabızlıklarda, şeker hastalığında, kolesterol yüksekliğinde beyaz ekmek yerine kullanılması yararlı olur.

 

Daha önceki yazımız olan Yediğiniz içtiğiniz gıdalar kaç kalori biliyor musunuz? başlıklı makalemizde kaç kalori, kalori cetveli ve kalori hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

No Comments

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla